Čo by ste mali vedieť o sťahovaní

Je sťahovanie naozaj taká hrôza, ako sa všade píše? Nuž, ako sa to vezme. Presvedčte sa, že sťahovanie môže byť aj zábava! Musí sa však brať s nadhľadom, byť dobre premyslené a naplánované. Nasledujúci článok načrtne, ako sa sťahovať bez zbytočného stresu.

Poháre sa presťahujú aj v ponožkách


Aby ste predišli obitým rohom, oťukanému porcelánu a prasknutým tanierom, je dobré všetko poriadne zabaliť a zaistiť proti poškodeniu. Nie je však nutné každú maličkosť baliť do bublinkových fólií. Celkom dobre poslúžia staré noviny a časopisy, na menšie veci treba kuchynské utierky alebo ponožky. Buďte kreatívni a určite nájdete spôsob, ako minimalizovať náklady za sáčky a fólie. Navyše budete ekologickí. Podrobne sa baleniu vecí na sťahovanie venujeme aj v tomto článku

stahovanie presov

Vyhodiť, darovať alebo usporiadať? Máte jedinečnú príležitosť
Skúste na chvíľu vnímať sťahovanie bytu ako skvelú príležitosť na organizovanie svojich vecí. Skúste ich znova usporiadať a zbaviť sa všetkého, čo nepotrebujete. Starý nábytok, sedačka, kreslo alebo napríklad písací stôl? Len ťažko nájdete príležitosť, kedy budete mať tak komplexný prehľad nad všetkými svojimi vecami. Možno nájdete chuť niektoré svoje veci predať alebo napríklad darovať.

Rezervácia miesta

Nie je snáď nič otravnějšího, než hľadať parkovanie v mieste, kam sa sťahujete. S plným sťahovacím vozidlom to ide ešte oveľa horšie. Proces preto vyžaduje vopred rezervovať státie na mieste nakládky a ideálne aj v mieste vyloženia vašich vecí. Na túto situáciu sa preto pripravte vopred a zarezervujte si parkovacie miesto pre sťahovacie auto. či dodávku, ktorú si od nás prenajmete.

Krabica nemusí byť len krehká

Už sme si zvykli umiestňovať varovné nápisy a štítky na krabice s krehkým tovarom. Veľa času, nervov a energie ale ušetríte aj tým, že označíte prehľadne sťahovacie krabice s elektronikou, jednotlivým kuchynským vybavením, čistiacimi prostriedkami, posteľnou bielizňou pod. Krabica na sťahovanie popisujte zboku, nie zhora. Nápisy zostanú viditeľné v prípade, že budete krabice skladať jednu na druhú.

Nebojte sa dočasného uskladnenia

Je pravdepodobné, že pri balení nájdete niekoľko vecí, s ktorými sa ešte nechcete rozlúčiť, ale zároveň sa z akéhokoľvek dôvodu do nového bývania nehodí. Nebojte sa poobzerať v okolí na možnosť uskladniť svoje veci dočasne v niektorom zo skladov alebo na to určených kójí. Môžete si tak všetko v pokoji premyslieť a časom s vecami naložiť tak, ako vám bude najviac vyhovovať.

Sťahujete sa do raja?

Nepreháňame. Raj. Presne tak sa musíte cítiť, keď vstúpite po sťahovaní do svojho nového bytu. Nečakajte ale nahú Evu ani Adama. Pre začiatok postačí, keď bude všetko pripravené na základné fungovanie. To znamená, že byt bude čistý, bezpečný a všetko potrebné funkčné. Spomínané sa oveľa lepšie zariaďuje v predstihu, než medzi polo vybalenými krabicami. Tak šup šup, nepodceňte prípravu. Nezabudnite na služby, ako je internet, káblová televízia a pod. Máte všetko pripravené na používanie už od prvého dňa?

Majte finančnú rezervu

Nech zvolíte sťahovanie vlastnými silami alebo s profesionálne sťahovacej firmou, bude vás to niečo stáť. Prejdite si cenníky sťahovania a urobte si rámcovú predstavu o rozpočte sťahovania. Nezabudnite vytvoriť dostatočnú finančnú rezervu tak, aby ste pokryli všetky súvisiace výdavky, ako je napríklad požičanie vozíka za auto, sťahovacie auto, čistiace prostriedky, poplatky sťahovacej firme, poplatky za uskladnenie vecí a pod. Oslovte nás a zistíte, že možno za sťahovanie nedáte tak veľa, ako ste čakali.

Plánujte, plánujte, plánujte

Plánujete svoju dovolenku? Rovnaké je to so sťahovaním. Pokiaľ ho podceníte, môže prebiehať chaoticky a skončí s výsledkom: „lepšie vyhorieť, ako sa sťahovať“. Naplánovať sa dá takmer všetko. Nepodceňujte tento krok a premyslite dobre časový harmonogram, systém uskladnenia vecí, financie, vezmite do úvahy aj možnosť dažďa atp.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *