Sťahovanie bez stresu 2

Aj v duhej časti vás presvedčíme, že sťahovanie vôbec nemusí byť nočnou morou. Pomôcť vám môže troška plánovania, výber správnych krabíc a ďalších obalov na sťahovanie a s týmto všetkým začať s predstihom aspoň 4 týždňov. V našom článku vás bezpečne prevedieme sťahovaním.

Týždeň pred sťahovaním

Nakladanie škatule pri sťahovaní v Prešove
Nakladanie škatule pri sťahovaní v Prešove

To najnutnejšie si dajte bokom

Kým si v novom byte vybalíte všetky veci a vytvoríte si v nich systém, môže vám to trvať aj niekoľko dní. Preto odporúčame dať si tie najnutnejšie každodenné potreby niekam bokom, aby ste ich mali stále poruke a nemuseli ich potom hľadať v nevybalených krabiciach.

Ide hlavne o hygienické potreby, pár kúskov čistého oblečenia do práce (ak sa nestihnete presťahovať za víkend) alebo veci, ktoré budete v nasledujúcich niekoľkých dňoch s istotou potrebovať.

Podojedajte potraviny z chladničky

Všetky netrvanlivé potraviny, ktoré sa zle prenášajú a neznesú zmenu teplôt, pred sťahovaním dojedzte, uvarte alebo zamrazte. Pokiaľ totiž nemáte v novom byte nainštalovanú chladničku, nemali by ste potraviny kde uskladniť a mohli by sa vám rýchlo pokaziť.

V deň sťahovania

Menšie a menej využívané veci už máte zbalené, teraz prichádza čas na ten zvyšok, ktorý ste nemohli zbaliť vopred, a veľké objemné veci, ako sú skrine alebo chladnička.

Ako zbaliť oblečenie a neforemné veci?

Neforemné a objemné veci, ako je oblečenie alebo rôzne deky a prikrývky, sa ľahko zmestia do veľkých vriec na odpad a drobnosti, ako sú napríklad rôzne trofeje alebo sošky, môžete zbaliť do veľkej vrstvy bublinkovej fólie a zalepiť ich lepiacou páskou.

Ako zabaliť chladničku a veľký nábytok?

Je to hračka. Máte totiž stretch fóliu, kartónové hrany a preložky.

Postup je jednoduchý, vezmite si napríklad chladničku. Najskôr s pomocou lepiacej pásky na všetky rohy pripevníte kartónové hrany, a potom to celé starostlivo obalíte niekoľkými vrstvami stretch fólie. Tým chladničku zabezpečíte proti otvoreniu a drobným odreninám, ktoré môžu pri sťahovaní vzniknúť.

Keď budete mať chladničku naloženú v dodávke, prisuňte ju do rohu a medzi chladničku a stenu dodávky vložte kartónovú preložku či vrstvu bublinkovej fólie. Potom chladničku pritlačte.

A teraz tip, ktorý sa oplatí využiť.

Vezmite si stretch fóliu, odmotajte ju na potrebnú dĺžku (neodtrhávajte) a začnite ju na druhej strane postupne motať. Takto si veľmi ľahko vyrobíte pružné a pevné lano, ktorým chladničku priviažete k stene dodávky.

Každá správna sťahovacia dodávka má totiž po stenách laty alebo stĺpiky, ku ktorým môžete vysoké veci ľahko priviazať.

Ako zabaliť a presťahovať matrac?

Matrac je neforemný, zle sa s ním manipuluje a ešte horšie sa balí.

Ak máte matrac z Ikey, môžete ho bez obáv zmotať, vložiť do veľkého vreca a spevniť lepiacou páskou. Väčšina Ikea matracov sa totiž bežne predáva v zrolovanom stave.

Ak máte drahší matrac alebo jednoducho nechcete riskovať rolovanie, budete potrebovať dve väčšie vrecia. Každé z nich navlečiete z jednej strany, uprostred ich zlepíte lepiacou páskou a máte vyhraté — hrubostenné vrecia sa nepretrhnú a matrac potom môžete pokojne v dodávke aj postaviť.

Ako zabaliť televízor na sťahovanie?

Ak ste si od televízora uschovali pôvodný obal, máte vyhraté a tento odsek môžete rovno preskočiť.

V opačnom prípade odporúčame siahnuť po kartónovej preložke a poriadnej vrstve bublinkovej fólie. Zobrazovacia plocha televízora je totiž veľmi náchylná na akýkoľvek tlak.

Postup je však napriek tomu jednoduchý. Kartónovú preložku orežete tak, aby kopírovala rozmer televízora, a pripevníte ju lepiacou páskou pred zobrazovaciu plochu. Takto prekrytý televízor potom ešte obaľte niekoľkými vrstvami bublinkovej fólie a zaistite lepiacou páskou.

Aj keď máte televízor dobre zaistený, napriek tomu však odporúčame prevážať ho mimo dodávky – napríklad v osobnom aute, kde ho máte možnosť za jazdy pridržiavať.

Ako zabaliť poháre a krehké veci?

Ak sa chystáte baliť krehké veci, na množstvo obalov nepozerajte. Síce by ste ušetrili zopár eur, ale rozbitý kávový servis alebo poháre na whisky za to nestoja.

A ako na to? Budete potrebovať krabice na sťahovanie a bublinkovú fóliu alebo baliaci papier. Postup je pritom veľmi jednoduchý.

Každú vec starostlivo zabaľte, vložte do krabice a miestami ešte pre istotu vyplňte dodatočnou výplňou. Aj keď budete mať všetko dôkladne zabalené, obsah krabice by sa nemal po jej zatrasení ani pohnúť. Len tak budete mať istotu, že sa nič nerozbije.

Máme presťahované

Pokiaľ máte sťahovanie za sebou, gratulujeme! To najhoršie je už za vami.

Ale aby sa vám dobre pracovalo aj pri vybaľovaní, máme pre vás ešte jednu malú radu na záver.

Popísané krabice si z jednej kopy rozdeľte do jednotlivých izieb podľa toho, kde ich chcete umiestniť, a veci vybaľujte podľa dôležitosti.

Profíci na sťahovanie

Tí odvážnejší si na sťahovanie trúfnu sami, zatiaľ čo ostatní si radšej objednajú firmu, ktorá im sťahovanie zaistí. Kontaktujte nás – máme bohaté skúsenosti a profesionálny personál s ľudským prístupom. Keď sa rozhodnete, že idete do toho s nami, vopred dohodnutá cena za prenájom dodávky sa určite nezmení. A čo tiež určite poteší – za sviatky, víkendy, schody a poschodia žiadne príplatky platiť nebudete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *