Sťahovanie bytu – ako na to

Sťahovanie bytu alebo domu je proces, ktorý bez riadnej prípravy môže zamotať hlavu nejednému z nás. Dôležitú úlohu hrá správne načasovanie a zladenie jednotlivých úkonov – teda postup rešpektujúci priority každého z nás. V nasledujúcom článku prinášame zhrnutie a rady k niekoľkým dôležitým krokom, ktoré vám pomôžu kvalitne sa na sťahovanie pripraviť. Sťahovanie potom môže byť hračka.

Nepodceňte prípravu sťahovania, oplatí sa to

Pre zvládnutie celého procesu sťahovanie je nevyhnutná kvalitná príprava. Stanovte si teda konkrétny termín, ktorý jej vyhradíte. Začnite tým, že svoje veci vytriedite do piatich skupín. Vyhľadajte všetko, čo má hodnotu a je možné to speňažiť. Pretrieďte veci, ktoré možno ešte darovať, napríklad miestnej charitatívnej organizácii. Dajte na stranu všetko, čo vyžaduje ekologickú likvidáciu. Rozlúčte sa so všetkým, čo ste 2 roky nevzali do ruky, a prehľadne zarovnajte veci, ktoré si chcete nechať. Ak sa sťahujete v Prešove, myslite tiež na to, že termín u sťahovacej firmy je nutné objednávať v dostatočnom predstihu.

Sťahovanie Prešov Praha
Presťahujeme vás z Prešova aj do zahraničia (napríklad Praha) alebo späť

Nezabudnite na dodávateľa služieb

Plyn, elektrina, voda, internet, káblová TV, odvoz odpadov alebo pevná linka. Všetky tieto služby súvisia so sťahovaním a je potrebné vypovedať ich na existujúcej adrese a prihlásiť na adresu novú. Informujte sa včas o podmienkach ukončenia / prepísanie / prihlásenia. Pri výbere sťahovacie firmy sa zamerajte hlavne na tie, ktoré už majú skúsenosti alebo sa špecializujú na sťahovanie bytov alebo domov. Niektoré firmy sa viac špecializujú na sťahovanie kancelárií, ťažkých bremien, strojov a pod.

Zmenu adresy oznámte včas

Často sa pri sťahovaní zabúda na ohlásenie novej adresy zamestnávateľovi, banke, poisťovni, lekári alebo napríklad najbližším priateľom. Samozrejmosťou je potom informovať pred sťahovaním svoju zdravotnú poisťovňu. Nezabúdajte tiež na svoje deti a zmenu adresy nahláste v škole a do všetkých inštitúcií, ktoré vaše deti navštevujú.

Pri objednávke sťahovania buďte pripravení

Pri samotnom objednaní sťahovacích služieb nielen v Prešove majte vopred prehľad o veciach, ktoré budú vyžadovať osobitnú starostlivosť (napr. krehké vitríny apod.). Skúsená sťahovacia firma vám dokáže pomôcť aj pri sťahovaní klavíra, či trezoru. Nezabudnite, že aj taká sedačka môže mať 100 kg, a ide teda už o ťažké bremeno. Premyslite si, ktoré skrine, postele a nábytkové zostavy by sa mohli sťahovať demotnované a sťahovacej firme určite vopred oznámte poschodie, aby si zabezpečila potrebné ľudské zdroje. Dôležité je aj to, kde sťahovacia firma zaparkuje svoje auto, radšej sa s nimi vopred poraďte.

Pred samotným sťahovaním

Ako prvé si nezabudnite zabezpečiť dostatok krabíc na sťahovanie, najlepšie pevných a uzatvárateľných na menšie či osobné predmety. Krabice a boxy na sťahovanie je možné aj zapožičať. Všetko krehké starostlivo označte z boku a z vrchu krabice štítkom. Nezabudnite pri sťahovaní bytu vyprázdniť všetky spotrebiče a skrine. Pri sťahovaní plynového sporáka sa často zabúda na odpojenie prívodov plynu (vykonáva certifikovaná spoločnosť). Sťahovanie práčky a jej odpojenie zvládne sťahovacia firma bez väčších ťažkostí.