Sťahovanie bez stresu

Sťahovanie vôbec nemusí byť nočnou morou. Pomôcť vám môže troška plánovania, výber správnych krabíc a ďalších obalov na sťahovanie a s týmto všetkým začať s predstihom aspoň 4 týždňov. V našom článku vás bezpečne prevedieme sťahovaním.

Keď sa povie „sťahovanie“, možno si predstavíte ťažké skrine, krabice s oblečením a množstvo stresu. Po správnosti by však sťahovaniu malo predchádzať dôkladné plánovanie a prípravy, s ktorými by ste mali začať pokojne aj mesiac vopred, pretože čím dôkladnejšie si všetko premyslíte a pripravíte vopred, tým ľahšie to budete mať v deň samotného sťahovania.

Parkovacie miesto pre dodávku na sťahovanie
Parkovacie miesto pre dodávku na sťahovanie

Mesiac pred sťahovaním

Možno si poviete, že začať už mesiac vopred je zbytočné – v skutočnosti je to však presne naopak. Štyri týždne pred „dňom D“ sú úplne ideálne. Budete tak mať dostatok času a priestoru si všetko naplánovať a nachystať a v deň sťahovania budete bez stresu. Ako sa teda v pokoji presťahovať?

Papierovačky ako prvé

Alebo začnite tým najľahším. Rýchlejšie sa do toho dostanete a po niekoľkých jednoduchých a splnených úlohách nadobudnete pocit, že už máte kus práce za sebou.

Na pošte si vybavte presmerovanie zásielok na novú adresu, zrušte zmluvu na prípojku k internetu, odhláste káblovú televíziu, odpad a podobne. Ak by ste odhlasovali aj energie a plyn, dajte pozor na to, že výpovedné lehoty môžu byť aj dlhšie ako 3 mesiace.

Nezabudnite vyriešiť logistiku

Ak sa budete sťahovať na vlastnú päsť, hodí sa vám každá ruka. Dostatočne vopred preto zavolajte svojim kamarátom, známym, objednajte si prenájom dodávky alebo si dohodnite sťahovanie so sťahovacou firmou. S posledne menovaným nám naša firma rada pomôže, pretože to robíme už roky.

Zbavte sa všetkého, čo nepotrebujete

Sťahovanie je ideálnym časom na vytriedenie vecí, ktoré v novom byte nechcete alebo ich už nepotrebujete.

Drahšie veci, ako napríklad nábytok alebo elektroniku, môžete predať, staré oblečenie darovať charite a všetko ostatné jednoducho zavezte do zberného dvora vo vašej obci/vo vašom meste.

Urobte si priestor

Do sťahovania vám zostáva síce skoro mesiac, ale pretože sa počas toho môžete pomaly pustiť do balenia, hodí sa vyhradiť si priestor – nejakú menej frekventovanú miestnosť – kde budete postupne zhromažďovať sťahovacie krabice, aby vám nezavadzali.

Zaobstarajte si obaly na sťahovanie

Možno vám napadlo zastaviť sa v potravinách, ktoré máte za rohom, a požiadať personál o pár krabíc od banánov. Rozhodne vás od toho nebudeme odhovárať, počas sťahovania príde každá krabica vhod. Ale skôr než pevné krabice vhodné na sťahovanie si zo samoobsluhy donesiete hromadu menších krabičiek, ktoré vám pri sťahovaní veľmi nepomôžu. A keď už narazíte na niečo väčšie, budú to krabice od banánov, ktoré nemajú dostatočne pevné dno.

Pripravili sme pre vás preto zoznam praktických obalov, ktoré sa pri sťahovaní môžu hodiť:

1. kartónové krabice na sťahovanie – profesionálne krabice, ktoré sú nenahraditeľné. Majú garantovanú nosnosť 30 kg a praktické úchyty, ktoré oceníte napríklad pri vynášaní na poschodie;

2. kartónové hrany – hodia sa najmä vtedy, ak vás čaká sťahovanie drahého nábytku alebo chladničky a práčky. Môžu totiž ľahko zachrániť nejeden naťuknutý roh a nervy pri manipulácii;

3. bublinková fólia alebo baliaci papier – nenahraditeľní pomocníci, pokiaľ treba vystlať krabice s krehkým riadom alebo s elektronikou. Hodiť sa môžu aj na veci, ktoré z nejakého dôvodu nemôžete zabaliť do krabíc – bublinková fólia totiž poslúži aj ako veľmi odolný obal;

4. kartónová preložka – budete potrebovať položiť nejaký veľký kus nábytku na dno dodávky tak, aby sa neušpinil? Ak áno, kartónová preložka vám príde vhod;

5. stretch fólia – „strečka“ nemusí slúžiť len na obalenie chladničky, ale jej zrolovaním si môžete veľmi jednoducho vyrobiť veľmi pružné „lano“, ktorým potom upevníte vysoký nábytok, chladničku alebo práčku k stenám dodávky.

Hodiť sa vám bude jedna rolka ručnej stretch fólie, ale aj pár malých stretch fólií s rukoväťou, s ktorými môžete obaľovať a spevňovať menší nábytok;

6. vrecia na odpad – vrecia sú ideálne na všetko, čo sa nezmestí do krabíc. Pomôžu vám najmä pri sťahovaní objemných vecí alebo oblečenia. Vyhnite sa však radšej malým vreciam do košov na odpadky a kúpte si veľké zosilnené 130 litrové vrecia na odpad a suť. Tie majú silnejšie steny a len tak sa nepretrhnú;

7. popisovacia fixka a nožnice — na popisovanie krabíc sa vám môže hodiť tenká alebo naopak, širšia fixka;

8. lepiaca páska – bez nej by to nešlo. Stačiť vám bude štandardná lepiaca páska s lepidlom hotmelt, ktoré je vhodné do prašného prostredia. Využijete aj lepiacu pásku s nápisom KREHKÉ, ktorou môžete zalepiť krehké veci, aby ste ich nemuseli popisovať.

Pripravte si veci, ktoré používate len zriedka

Zájdite do pivnice a zabaľte nepoužívané sezónne oblečenie, uschovajte dokumenty alebo nachystajte prestieradlá a obliečky – jednoducho si pripravte všetky veci, ktoré nepoužívate každý deň.

Postupným balením s dostatočným predstihom si v priebehu pracovného týždňa ľahko vyprázdnite hlavu a bez akéhokoľvek stresu si budete môcť všetko poriadne premyslieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *