Bývate v Prešove, rozhodli ste sa sťahovať a prišli ste na to, že s tým rozhodne potrebujete pomôcť? Hovorí sa, že je lepšie vyhorieť, ako sa sťahovať. Toto príslovie má svoju logiku, pretože pokiaľ náš hnuteľný majetok zničí požiar, jednoducho všetko vyhodíme do kontajnera, zatiaľ čo pri sťahovaní do nového domu musíme všetko poriadne zabaliť, opatrne vyniesť a naložiť do pristaveného dopravného prostriedku, potom dopraviť na miesto určenia, vynosiť a postupne rozbaliť. Nakoniec sa musíme zbaviť všetkých papierov, krabíc, fólií, špagátov a ďalšieho materiálu, ktorý sme pri sťahovaní použili. Uff, tak teda ako na to?
Sami alebo sťahovacia firma?
Tí odvážnejší si na sťahovanie trúfnu sami, zatiaľ čo ostatní si radšej objednajú firmu, ktorá im sťahovanie zaistí. Aj tu však existuje viac možností. Môžeme si nechať svoje veci presťahovať na kľúč, takisto si však môžeme všetko zabaliť a zase vybaliť sami, pričom sťahovacia firma naše veci len naloží, odvezie a zase vyloží a ponosí do domu.
Pri sťahovaní sa však objaví aj množstvo už nepotrebných vecí vrátane starého nábytku, ktorý už nechceme a nepotrebujeme. Ten je potrebné vyviezť na skládku, prípadne do bazára. U nás nie je zvykom nechávať nepotrebný nábytok na ulici pred domom, aby si jednotlivé kusy nábytku rozobrali ľudia, ktorým by sa hodil. Likvidáciu nábytku však môžeme opäť nechať na sťahovaciu službu. Navyše si asi len ťažko poradíme napríklad so sťahovaním ťažkého a neforemného klavíra.
Komplikácie sťahovanie, o ktorých ste možno nevedeli
Platí, že sťahovaciu firmu by sme mali volať vtedy, ak je preprava niektorých kusov nábytku a iného vybavenia problematická. Pokiaľ svoje veci sťahujeme sami, nepotrebujeme si robiť žiadne zoznamy vecí, pri sťahovaní firmou sa to však oplatí. Nielenže budete mať o svojich veciach prehľad a podľa zoznamu si ich na záver sťahovania prekontrolujete, ale predbežne aj budete vedieť približnú cenu sťahovania.
Sťahovacieho technika si určite pozvite domov v predstihu, aby si sám vytvoril obraz. Iná je „veľká skriňa“ na papieri a iná, keď ju má skutočne pred sebou. Technik podľa veľkosti bytu a množstva sťahovaných vecí odhadne približný počet zamestnancov a počet i typ sťahovacích vozidiel. Podhodnotenie či nadhodnotenie by sa mohlo negatívne odraziť na cene, preto by ste nemali na predbežnú návštevu sťahovacieho technika zabudnúť.
Rovnako dôležité je nezabudnúť zaistiť v niektorých obytných zónach povolenie na prístup k domu. Do historických centier niektorých miest sa bez povolenia nedostanete, rovnakým problémom môže byť napríklad aj preplnené parkovisko. Čím bližšie sa sťahovacie vozidlo dostane až k domu, tým rýchlejšie, a teda aj lacnejšie budete presťahovaní.
Ako sa teda pripraviť na samotné sťahovanie?
Sťahované osobné veci nemôžete nechať v skriniach a skrinkách, je nutné ich zabaliť a uložiť do rôznych prepraviek či kartónových krabíc. Budete tiež potrebovať baliaci materiál – bublinkové fólie, baliaci papier, lepiace pásky, prípadne špagáty. Lepiace pásky dobre spevnia dno kartónových krabíc. Pokiaľ však takéto rôzne prepravky či krabice nemáte a nechcete si ich zaobstarávať, je dobré si ich vypožičať od sťahovacej firmy.
Nezabudnite každú krabicu popísať a zvlášť označiť všetky krabice s krehkými vecami (sklo, porcelán a iné). Pokiaľ krabice nepopíšete, ťažko potom budete niečo hľadať, pretože po sťahovaní bývajú mnohé krabice s vecami ešte dlho nerozbalené a ak potrebujete niečo rýchlo nájsť, bez popisov na krabiciach sa vám to podarí len veľmi ťažko.
Nábytok, ktorý je možné demontovať (rozobrať), určite rozoberte, ľahšie ho prepravíte a prenášané kusy budú ľahšie. Je však nutné starostlivo uložiť všetky diely kovania tohto nábytku, aretačné skrutky a ďalšie súčiastky do vrecka a prilepiť ich lepiacou páskou, ideálne dovnútra konkrétneho kusu nábytku. V opačnom prípade sa vo svojich veciach neskôr nevyznáte. Tiež je nutné prelepiť lepiacou páskou všetky otváravé časti nábytku, aby sa pri prenášaní neotvárali a nesťažovali tak sťahovacej firme prácu.
Čo je to sťahovanie na kľúč
Ak sa chcete zbaviť úplne všetkých možných problémov spojených so sťahovaním, nechajte sa presťahovať na kľúč. Vo vašom pôvodnom byte sťahovacia firma všetky veci rozmontuje a zabalí a vo vašom novom príbytku všetko opäť rozloží presne podľa vášho želania. Tento komfort síce nie je vôbec lacný, ak si však môžete siahnuť hlbšie do vrecka, môžete tieto dva inkriminované sťahovacie dni stráviť napríklad niekde na výlete. Po presťahovaní do nového príbytku spolu s technikom sťahovacej firmy prejdete všetky podstatné veci a kusy nábytku, či nie sú poškodené, a vyhnete sa tak takmer všetkej práci.
Sťahovaciu firmu si hlavne objednajte včas, ideálne 1 až 2 týždne vopred. Na základe zoznamu vecí a nábytku a osobnej návštevy technika sťahovacej služby získate približný odhad ceny a písomne potvrdený termín sťahovania. Vôbec nie je od veci obvolať niekoľko sťahovacích firiem a na ceny, termín a podmienky sa opýtať. Sadzby firiem podnikajúcich v sťahovaní, samozrejme, nie sú fixné.
Ďalšou výhodou sťahovacích firiem je poistenie. Ak vám odvezie a poškodí vzácny kus nábytku kamarát, len ťažko budete žiadať o náhradu škody, už len preto, že vám zrejme bude pomáhať zo svojej dobrej vôle a nie za odplatu. Každá sťahovacia firma by však mala niesť zodpovednosť za škody vzniknuté pri sťahovaní. Sťahovacie firmy sú štandardne poistené na škody od 40 000 do 400 000 €. O tomto poistení sa vopred informujte, pretože ak je hodnota vášho zariadenia vyššia, budete sa musieť pripoistiť.