Hovorí sa, že je lepšie vyhorieť, než sa sťahovať. Aby toto príslovie pre vás neplatilo tak doslova, máme pre vás niekoľko užitočných rád, ako sa hladko presťahovať nie len v Prešove a okolí. Každý, kto sa sťahuje, by si mal vyhradiť niekoľko hodín voľného času na rokovanie s dodávateľmi energiou, poštou, telefónnym operátorom a podobne.
Telefónna linka
Pri sťahovaní má majiteľ telefónnej linky na výber v podstate z troch možností. Buď nechá linku zrušiť, prevedie ju na iného účastníka, alebo požiada o jej prevedenie do nového miesta bydliska. Nepríjemnostiam s neskorým prevedením telefónnej linky sa vyhnete tak, že žiadosť podáte včas. Lehota je obvykle okolo dvoch mesiacov.
Požiadať o preloženie telefónnej linky je možné štyrmi spôsobmi. Buď na webových stránkach operátora (O2, Telekom, atď) , telefonicky, osobne, alebo poštou. Pokiaľ bude vaša žiadosť v poriadku, dostanete jej potvrdenú kópiu. V prípade, že tomu tak nie je, bude vám žiadosť vrátená na doplnenie potrebných údajov. Pozornosť venujte najmä položke, kde je potrebné vyplniť súhlas majiteľa objektu, do ktorého má byť stanica preložená.
Pošta
Pred sťahovaním by ste nemali zabudnúť zájsť aj na poštu. Ušetríte si tak množstvo nepríjemností napríklad kvôli nedoručenej pošte. Na pošte je potrebné vyplniť žiadosť o zmenu miesta dodania poštových zásielok a dohodnúť aj preposlanie pošty, ktorá by prišla na pôvodnú adresu. O aktiváciu tejto stačí obvykle požiadať tri pracovné dni vopred, ak žiadate na svojej doterajšej dodávacej pošte. Ak inde, je to potrebné urobiť to radšej pár dní vopred.
Je tiež dôležité oznámiť svoju novú adresu zamestnávateľovi, zdravotnej poisťovni, bankám, stavebnej sporiteľni, katastrálnemu úradu, leasingovej spoločnosti, mobilnému operátorovi a ďalším, predovšetkým aj priateľom. Novú adresu musia na pošte samozrejme oznámiť aj dôchodcovia, najlepšie pri výplate dôchodku. V neposlednom rade je potrebné uviesť ju aj kvôli plateniu koncesionárskych poplatkov za rozhlas a televíziu. Ten, kto sa sťahuje, si musí na pošte vyzdvihnúť formulár – Oznámenie o zmene pobytu daňovníka rozhlasového a televízneho poplatku – a vyplnený ho zase na pošte odovzdať.
Elektrina
S energetickými spoločnosťami, ktoré je nutné požiadať pri sťahovaní o ukončenie dodávky elektriny, je možné okrem osobnej návštevy komunikovať aj telefonicky alebo cez internet. To by sa malo stať najneskôr do 15 dní pred termínom sťahovania. Pôvodný nájomník je zároveň povinný umožniť dodávateľovi elektriny vykonanie konečného odpočtu spotreby elektriny. Keď sa sťahuje do bytu ďalší nájomník, je výhodné, keď pôvodný odberateľ ukončí zmluvu o dodávke elektriny a súčasne ju nový dojedná. Všetky tieto zmeny sú zadarmo. Treba počítať aj s tým, že pri ukončení odberu budú energetici požadovať vyrovnanie prípadných pohľadávok za predchádzajúce obdobie.
Plyn
Zmenu bydliska je potrebné nahlásiť plynárňam do ôsmich dní pred plánovaným sťahovaním. Keď sa do bytu zároveň sťahuje nový nájomník, je možné požiadať o prevedenie plynomeru. Podmienkou je spísanie protokolu medzi pôvodným a novým zákazníkom plynární, ktorý bude obsahovať aj novú adresu pôvodného zákazníka kvôli konečnému vyúčtovaniu spotreby k dátumu prevodu. Keď sa do bytu hneď nikto nesťahuje, mal by zákazník požiadať osobne alebo telefonicky o ukončenie odberu a zároveň dohodnúť návštevu zástupcu plynárenskej spoločnosti, aby mohol byť vykonaný odpočet plynomeru. Prevedenie alebo ukončenie odberu je potom bezplatné.
Ostatné nemenej dôležité rady pre sťahovanie bez problémov
Pred sťahovaním by ste tiež nemali zabudnúť na ukončenie nájmu bytu u jeho majiteľa či všeobecného úradu a na zrušenie príjmu káblovej televízie u jej prevádzkovateľa. To isté sa týka aj internetovej linky. Takmer všetky tieto záležitosti je dnes možné zariadiť telefonicky alebo cez internet. V deň samotného sťahovania sa postarajte o voľný príchod sťahovacieho vozidla čo najbližšie k objektu. Čím bližšie môžu nákladné sťahovacie vozidlá parkovať, tým rýchlejšie prebehne nakládka a tým menej bude sťahovanie stáť. (Aby ste nezabudli na ďalšie detaily sťahovania)
Ak si budete baliť veci sami, tiež ušetríte. Balenie vecí začínajte aspoň niekoľko dní pred sťahovaním. Obaly a krabice na veci sa dajú zakúpiť nové alebo sa dajú rozličné debničky a krabice zohnať zadarmo v niektorých obchodoch, hypermarketoch či tržniciach. Veci baľte tak, aby jednu škatuľu alebo jedno vrece uniesol jeden nosič. Spodok krabice je vždy lepšie zalepiť lepiacou páskou (ďalšie rady pre balenie vecí).
Skrine, sedačky či postele s úložným priestorom nenechávajte plné. Z nábytku potom môžete odmontovať niektoré jeho časti, aby ste zabránili možnému poškodeniu pri prevoze. Všetky skrutky po odmontovaných či rozobraných častiach nábytku dávajte do vrecúšok, ktoré potom označte alebo prilepte lepiacou páskou dovnútra každého konkrétneho kusu nábytku. Dvere skríň radšej zaviažte a veci ako napríklad sklo a riad je nutné zabaliť do papiera. Samozrejme každý kus zvlášť, aby nedošlo k rozbitiu počas sťahovania. Škatule so sklom, porcelánom a pod. viditeľne označte nápisom ´Pozor! Sklo.´
My vás presťahujeme
Ozvite sa nám, máme so sťahovaním v Prešove aj do a zo zahraničia bohaté skúsenosti, poradíme vám, dohodneme si podmienky, termín a cenu, aby vaše sťahovanie prebehlo hladko.